Nyt værk kortlægger danske salmer.

10.03.2022

Brevkassen: Hvorfor synger man ”O”?

Hvorfor siger eller synger man "O" før Gud eller Herre i visse sammenhænge? Lars Ottosen giver et svar

Kære Brevkasse

Jeg elsker at synge salmer og har ofte undret mig over, at man synger ”O” før Gud eller Herre; f.eks.: O du Guds lam (DDS 439) og Du gav mig, o Herre en lod af din jord (DDS 728). Også i andre sammenhænge er jeg støt på det, f.eks. har jeg hørt det, når nogle beder til Gud.

Venlig hilsen
Felix

---------------------------------------------

Kære Felix

Tak for dit spørgsmål. Det er altid godt at undre sig over de små ting i livet – og i sproget.

O eller Oh er et udråbsord, som bruges til at udtrykke stærke følelser. Og det kommer som ren vokallyd nok fra en umiddelbar brug af kroppens lyde og det tilhørende sprog.

Udråbsordet O kan udtrykke følelser som glæde, sorg, respekt og bruges ofte som indledning i en sætning.

Udtrykket O bruges som du spørger til også i højtidelige eller religiøse sammenhænge for at vise respekt og ærbødighed.

Udråbet Å eller Åh udtrykker også følelser. Nemlig følelser som begejstring, behag, overraskelse eller skuffelse, men dette udtryk bruges sjældnere i højstemte og religiøse sammenhænge.

Venlig hilsen
Lars Ottosen

Lars Ottosen er cand.theol. og sognepræst i Sankt Jakobs Kirke på Østerbro. Se hans andre brevkassesvar.

Alle medlemmer af Spørg om Bibelen-panelet svarer på baggrund af deres egen viden og overbevisning.

Har du et spørgsmål til "Spørg om Bibelen"? Send det til spoerg@bibelselskabet.dk.

Den danske salmebog - Lærred

Salmebogen er smukt indbundet i naturfarvet lærred
salmebog
299,00

Sidetal: 1440 sider
Indbinding: indbundet, lærred
Forlag: Det Kgl. Vajsenhus' Forlag
Varenummer: 978-87-7524-199-6
Mål: 88 x 164 mm
Udgave: 3. udgave
Andet: Tekstørrelse: Mellem